“KIRMIZI BAŞLIKLI KIZ’’ ÇOCUK OYUNUNA ÖĞRENCİLERDEN BÜYÜK İLGİ

“KIRMIZI BAŞLIKLI KIZ’’ ÇOCUK OYUNUNA ÖĞRENCİLERDEN BÜYÜK İLGİ

Milli Günleri Kutlama Komitesi’nin, KKTC’nin 39. Yılı kutlamaları çerçevesinde düzenlediği “Kırmızı Başlıklı Kız” çocuk oyunu, Milli Eğitim Bakanlığı, BRTK ve Mevhibe & Mustafa Başman Vakfı katkılarıyla Kuzey Kıbrıs’ın dört bir yanındaki tüm çocukların büyük beğenisini topladı.

Milli Günleri Kutlama Komitesi tarafından Alashia Terracotta Sanat Topluluğu organizesiyle, Ayhatun Ateşin proje sorumluluğunda hazırlanan “Kırmızı Başlıklı Kız “isimli oyunun Güzelyurt, Lefkoşa ve İskele gösterimleri gerçekleşti. Oyunu, Güzelyurt’ta 11, Lefkoşa’da 6, İskele’den 14 okulun yaklaşık 3000 öğrencisi ilgiyle izledi. Oyunun gösterimi Güzelyurt Belediyesi, İskele Belediyesi ve Kültür Dairesi’nin katkılarıyla sağlandı.

Proje Sorumlusu Ayhatun Ateşin tarafından oyuna katkıları nedeniyle Mevhibe & Mustafa Başman Vakfı Başkanı Pınar Başman Süren’e teşekkür plaketi takdim edildi. Pınar Başman Süren, oyun sonrasında “Ulu Önder Atatürk’ün söylediği gibi ‘’Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.’’ Sanat, eğitimin en önemli parçalarından bir tanesidir. Çocukların tiyatro sanatıyla buluştuğu ve çok kalabalık gruplar halinde, ilgiyle izlediği bu değerli projeye vakfımız olarak katkı koymaktan dolayı gurur duyuyoruz.’’ diyerek teşekkür etti.

Charles Perrault'nun eserinden uyarlanarak, Ünsal Sicilli tarafından yazılıp, Ayhatun Ateşin tarafından yönetilen, müziklerini Caner Anar’ın, dekor ve kostüm tasarımını Şebnem Kepkep’in yaptığı “Kırmızı Başlıklı Kız” çocuk oyununun gösterimi 21 Kasım Pazartesi İskele Belediyesi’nde civar okulların katılımıyla son buldu.